Forum Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa
 
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja 
 Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ppor. Zygmunt Wrzesiński na śmietniku historii...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> 7. Dywizja Piechoty 1919 - 1939
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
whiteeagle
Administrator


Dołączył: 07 Gru 2010
Posty: 1194
Skąd: Reduta Częstochowa

PostWysłany: Sro Lis 16, 2011 11:43 pm    Temat postu: Ppor. Zygmunt Wrzesiński na śmietniku historii... Odpowiedz z cytatem

Podczas naszej akcji przeprowadzonej 1 listopada pod hasłem „Pamiętajmy o polskich żołnierzach”, byliśmy świadkami kilku przykrych widoków. Chodzi o niektóre groby polskich żołnierzy z lat 1918-1939 oraz weteranów Powstania Styczniowego. Przy kilku z nich zostały ustawione kontenery na śmieci, częściowo je zasłaniając. Żeby tylko zasłaniały... tego co się działo z tymi grobami już w południe 1 listopada, kiedy kontenery zostały przepełnione, można się łatwo domyślić... niech za przykład posłuży skandaliczny widok jaki ujrzeliśmy przy, a raczej na grobie ppor. Zygmunta Wrzesińskiego z 7 Pułku Artylerii Lekkiej.

Zacznijmy jednak od początku...

„Goniec częstochowski”, Nr 218, 22.09.1932, s. 3.

W dniu dzisiejszym o godz. 9-ej i pół rano odbył się pogrzeb drugiej ofiary krwawego dramatu przy ul. Dąbrowskiego, ppor. Z. Wrzesińskiego.
Trumnę ze zwłokami tragicznie zmarłego oficera wynieśli z kostnicy szpitala miejskiego koledzy i złożyli ja na lawecie armatniej. Kondukt poprzedzała baterja 7 p.a.l.-u, w którym zmarły odbywał służbę, niesione były liczne wieńce od Korpusu Oficerów, podoficerów, rodziny zmarłego, kroczyła też orkiestra pułkowa. Dalej na lawecie armatniej wieziono trumnę, na której złożono na krzyż szablę i czapkę zmarłego. Za trumną poza zrozpaczoną po stracie syna matką i najbliższą rodziną, zdążały delegacje oficerów i podoficerów stacjonowanych w Częstochowie pułków oraz delegacje władz powiatowych, miejskich, policji i wreszcie mimo dżdżystego dnia, niezliczone tłumy mieszkańców miasta.
W pewnem oddaleniu prowadzono za uzdę konia, stanowiącego własność zmarłego oficera.

Data tragicznej śmierci ppor. Zygmunta Wrzesińskiego jest dość symboliczna. Do wspomnianego wypadku, w którym śmierć poniosła jeszcze jedna nieznana osoba, doszło w dniu wielkich obchodów święta 7 pal w Częstochowie. Co prawda święto pułkowe 7 pal wypadało 12 września, jednak w 1932 roku był to poniedziałek, więc obchody przeniesiono na najbliższą niedzielę, czyli 18 września. Co się dokładnie stało, niewiadomo. W każdym razie, ledwie trzy dni po wielkiej fecie z okazji święta 7 pal, odbyła się druga, tym razem smutna uroczystość. Ppor. Zygmunt Wrzesiński, ur. 20 kwietnia 1906 roku, w chwili śmierci liczył zaledwie 26 lat. Został pochowany z wielkimi honorami 22 września 1932 roku, w kwaterze wojskowej Cmentarza Kule w Częstochowie (obecnie kwatera 50).

Tak było w roku 1932... 79 lat później, 1 listopada 2011 roku, na grobie podporucznika ujrzeć można było stertę śmieci, kartonów, starych zniczy, wazonów, zwiędłych kwiatów, siatek i wielu innych. Widok był opłakany i niewiele myśląc dosłownie rzuciliśmy się „odkopywać” grób podporucznika. Nasze działania wzbudziły zainteresowanie przechodniów, którzy z zaciekawieniem obserwowali jak spod sterty śmieci wyłania się zarys grobu. Chwilę po tym, żałowaliśmy, że nie wykonaliśmy zdjęć sprzed akcji ratunkowej, jednak działaliśmy pod wpływem impulsu, nie mogąc patrzeć na ten smutny widok. Na zdjęciu widać jednak przepełnione kontenery i nietrudno sobie wyobrazić co się tam działo. Nie można było ustawić kontenerów w innym miejscu? Dodam, że w tej części jest go (miejsca) tam całkiem sporo. Na koniec warto wspomnieć, że podobna sytuacja miała miejsce przy grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i weteranów Powstania Styczniowego, jednak nie w aż tak drastycznej formie. Czy naprawdę polscy żołnierze, bohaterowie wojen i powstań zasługują na taki los? Czy naprawdę zasłużyli na to, aby wylądować „na śmietniku historii”?

Ku przestrodze.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> 7. Dywizja Piechoty 1919 - 1939 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Design by SkaidonDesigns | Web Hosting Directory


Start Your Own Video Sharing Site

Free Web Hosting | Free Forum Hosting | FlashWebHost.com | Image Hosting | Photo Gallery | FreeMarriage.com

Powered by PhpBBweb.com, setup your forum now!
For Support, visit Forums.BizHat.com